YAZARLAR

RSS

STAJ NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

12 Ocak 2014 Pazar 16:58

şe girmenin olmazsa olmaz kurallarının en başında iyi bir eğitim kadar iyi bir staj dönemi geçirmiş olmak geliyor. Çünkü, hemen her işveren, iş başvurularında deneyim istiyor.
Deneyim yoksa iş de yok deniliyor. Ama iş staj yapmaya gelince, neredeyse hiç kimse kapısını açmıyor.
Bu çerçeveden bakıldığında, öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de, staj yapma olanaklarının giderek daha zor hale gelmesi.Çünkü, işverenler getirdiği mali külfet gerekçesiyle stajyerlik uygulamasına artık hiç sıcak bakmıyor.
Bu konuda, ya yasal zorunluluklar getirilmeli ya da Maden Mühendisleri Odası’nın yaptığı gibi herkesin taşın altına elini koyacağı samimi kampanyalar başlatılmalıdır...

Havuz oluşturuldu
TMMOB Maden Mühendisleri Odası, yayınladığı bildirilerle ilgili herkesi, staj konusunda duyarlılığa davet ediyor. Ama ne kadar ciddiye alınıyor işte o tartışılır. İşte o davet metinlerinden biri:
“Ülkemizde maden mühendisliği eğitimi veren tüm yükseköğrenim kurumlarının yönetmeliklerince, staj ya da pratik çalışma yapmak, eğitimin zorunlu bir bölümü olarak görülmekte ve maden mühendisliği eğitimi alan tüm öğrencilere bu pratik çalışmayı yapma yükümlülüğü getirmektedir. Diğer yandan, odamız öğrenci üyeleri ve maden mühendisliği bölümü öğrencileri, odamıza başvurarak, staj yapacak işletme bulmakta zorlandıklarını bildirmekte ve bu konuda odamızdan yardım istemektedirler. Bu çerçevede, odamıza başvuran öğrencilerimizin staj eğitimi ihtiyaçlarını karşılamak için kurulacak staj havuzuna aktarılmak üzere, odamıza ayrılabilecek staj kontenjanınızın ve gerekli bilgilerin odamıza iletilmesi hususunda katkılarınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz...”
Benzeri kampanyaları, diğer bütün odalar, dernekler, sivil toplum örgütleri ve özellikle de işveren kuruluşları da yapmalı ki, staj sorunu çözülebilsin...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bursa Web Tasarım