YAZARLAR

RSS

ALTERNATİF EĞİTİM KURUMLARI VE HB

15 Ocak 2014 Çarşamba 15:24

Her şey okulda mı öğrenilir?    Asla. 
Peki okul dönemi bitti mi?
Aksini iddia edenler olsa da kesinlikle hayır.
Her şey gibi bilginin de hızla tüketildiği bir dönemden geçiyoruz.  Öğrenme yöntemleri de hızla değişiyor. Eğitim hantal, gençler sabırsız!
İşverenlerin istediği donanımı, okullar sağlamıyor.
O donanım olmadan da işe girilemiyor. İşsizlik aldı başını gidiyor...
Gençler gibi yetişkinler de arayış içerisinde. İşte bu yüzden alternatif eğitim kurumlarının sayısı hızla artıyor...

Hayat Bilgisi (HB)
Bir grup genç kendi hayatlarındaki eksikliği görüp, bu sadece bizim değil herkesin sorunu diye, farklı projeye imza attılar.
Projenin adı: Hayat Bilgisi (HB)
Hayat Bilgisi’nin yaratıcıları, projelerini “Okula benzemeyen bir okul” diye tanımlıyorlar.
Hayat Bilgisi’nde; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Genel Müdürü Özalp Birol’dan tasarımcı Bülent Erkmen’e, tarihçi-akademisyen Hakan Erdem’den televizyoncu Nuri Çolakoğlu’na kadar, kendi alanlarında yetkin ve tanınmış isimlerin eğitmenliğinde, birçok değişik başlıkta dersler verilecek.
Ayrıca, roman, diskotek, sinematek, kütüphane gibi çeşitli başlıklar altında “kişiselleştirilmiş danışmanlık” hizmetleri de sunulacak.
Tüm bu etkinlikler, Hayat Bilgisi’nin İstanbul Tünel - Asmalımescit’teki merkezinde gerçekleştirilecek.
İstanbul’da hayatın en canlı şekilde aktığı mekanlardan birinin seçilmesi de, Hayat Bilgisi’nin ortaya koyduğu yeni konsept ve hedefi destekler nitelikte.
Esra Özdoğan, Zeynep Ögel, Esra Aliçavuşoğlu ve Azmi Karaveli ile birlikte yola çıktıklarını ifade eden Cem Akaş, hayata geçirmeyi hedefledikleri bu yeni oluşum ve konsept ile ilgili olarak şunları söylüyor:
“Hayat Bilgisi bir tür ‘okul’, ama yapısı ve dersleriyle alışılmadık bir okul. ‘Yeni şeyler bilmek lazım’ diyenler için bir merkez, belki de bir tür ‘yurttaş üniversitesi’ veya ‘hayat üniversitesi’ de diyebiliriz. Katılımcılara, eklektik bir yapıda, sanatlara, yaşam kültürüne, içinde yaşadığımız dünyaya ve yaptığımız işlere yönelik, ‘yoğunlaştırılmış ve içeriden’ bilgi sunmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla, eğitimi veya mesleği ne olursa olsun, ‘yeni hayat’larına ilişkin ‘geçerli’ bilgi sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendiren bir platform.”

Macera değil donanım
Hayat Bilgisi, katılımcılara çok sayıda ilginç ve önemli alternatifler sunuyor. İşte onlardan bazıları:
- Yaratıcılık ve Kökenleri: Sanatın Tarihi” ve “Tanrıların İmgeleri: Görsel Sanatlar ve Mitoloji”
- Yayıncılık ve Editörlük”, “Çeviri - İngilizce” ve “Öykü Yönetimi”,
- Demek TV Kanalı Kurmak İstiyorsunuz?
- Hızlandırılmış Cumhuriyet Tarihi
- Tasarım  Master Class
- CEO Ne Düşünmeli?  
- Reklamda Yaratıcılık Çok mu Lazım?  
- Sanat Tarihi çizgi-içi/çizgi-dışı
- Tiyatro Sahne Eylemi
- Reklam Yönetmenliği
- Sanat Yönetimi  
- Müzik Endüstrisi ve Müzik Menajerliği
- Osmanlı’nın Uzun Yüzyılı
- 21. Yüzyılda Siyaset
- Eski medya-Yeni medya
- G8: Görsel Algı ve Tasarım
- Fotoğraf: Kompozisyon ve Estetik
- Yeni Sinema
- Sihirbazlık: Kuram ve Uygulama
- Bellekli Ayna: Analogdan Djitale Fotoğraf..

Kişisel danışmanlıklar?
Peki ben bana özel bir şeyler istiyorum diyorsanız, ona da hazırlar. İşte bu konudaki hizmetleri:
Roman Terapisi: Roman yazıyorsunuz, ama yazamıyorsunuz! Yazınsal tarzınıza uygun roman terapisti, sizi dinlemeye, roman yazım süreci boyunca da sadık okurunuz ve eleştirmeniniz olmaya hazır.
Kütüphane Danışmanlığı: Yeni bir kütüphane kurmak istiyorsunuz. Konunun uzmanları, Türkiye’de ve yurtdışında yayımlanmış kitaplar arasından kütüphanenizi kuruyor.
Okuma Listesi Danışmanlığı: Hemen okumaya başlamanız gereken kitabın adını öğrenmek ve arkasının geleceğini bilmek istiyorsunuz. Danışmanınız, yıllık okuma programınızı oluşturuyor ve yıl içinde düzenli olarak güncelliyor.
Diskotek Danışmanlığı: Müziği seviyorsunuz, ama ne dinleyeceğinizi, neyin iyi olduğunu kestiremiyorsunuz. Danışmanınız, yalnızca albüm listeleri çıkarmakla kalmıyor, bizzat diskoteğinizin oluşturulmasını da üstleniyor.
Sinematek Danışmanlığı: Filmleri seviyorsunuz ve elinizin altında, sevdiğiniz ve seveceğiniz filmlerden oluşan bir sinematek bulunsun istiyorsunuz. Danışmanınız, dilediğiniz kapsamda bir film koleksiyonu hazırlıyor.
Gezi Danışmanlığı: Gideceğiniz yerde ne yenir, ne içilir, nereleri görmeli, hangi operalar kaçırılmamalı, hangi sergi olay yaratıyor... Danışmanınız sizin için araştırıp gezi programınızı düzenliyor
Özetin özeti: Kendini geliştirmek ve hayatına renk katmak isteyenler için artık alternatif çok...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bursa Web Tasarım