Sınavlar

RSS

ÖĞRENCİLER KILAVUZU DOĞRU İNCELEMELİ

Öğrenciler Kılavuzu Doğru İncelemeli
17 Ocak 2015 Cumartesi 11:52

Üniversite sınavlarına girecek ya da sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacak adayların ÖSYS’ye başvuruları 19 Ocak Pazartesi günü sona erecek. Başvuruların doğru ve eksiksiz olması hem 15 Mart’ta yapılacak YGS, hem de haziranda gerçekleştirilecek LYS’yi etkileyecek. Bu yüzden kılavuz iyice incelenmeden Aday Başvuru Formu doldurulmaması gerektiği uyarıları yapılıyor.

Adayların, bu yıl bazı programlarda yapılan puan türü değişikliklerine dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin Türkçe Matematik (TM) puan grubunda öğrenci alan hukuk fakülteleri bu yıl TM-2’den değil, TM-3’ten öğrenci alacak. Üstelik değişiklikler sadece hukukla da sınırlı değil.

Meslek liselileri yakından ilgilendiriyor
Özellikle mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencileri yakından ilgilendiren puan değişiklikleri de var. Bu öğrencilerin YGS puanlarıyla tercih edebilecekleri Turizm İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği gibi programlardaki puan değişiklikleri meslek liselileri zor duruma sokacak. Çünkü bu programlar artık LYS puan türlerine göre öğrenci alacak. Yani sadece 9’uncu sınıf bilgilerinin sorgulandığı YGS’ye hazırlanmak adaylara yetmeyecek. Aynı zamanda LYS’lere de başvurmak ve matematik, geometri, edebiyat, coğrafya sorularını da çözerek sınavların baraj puanlarını aşmak gerekiyor.
Meslek lisesi öğrencilerinin girebileceği programlarda yapılan puan türü değişiklikleri, lisans eğitimi almalarının önünde en büyük engel haline geliyor. Çünkü LYS’ler öğrencinin okuduğu alanlardaki akademik bilgilerini sorgulayan sorulardan oluşuyor.
İmam hatip liseleri hariç meslek liselerinde LYS’de sorulan geometri, matematik, edebiyat, fizik, kimya gibi dersler işlenmiyor. Bu nedenle öğrenciler bu derslerden özel destek almazlarsa LYS’lerde başarılı olamıyor. Bu yüzden de YGS puanıyla tercih edilecek program türlerindeki değişiklikleri öğrenmek ve ona göre sınavlara hazırlanmak gerekiyor.

Özel yetenek sınavı için YGS yeterli değil
Özel yetenek sınavları ile iç mimarlık gibi alanlarda okumak isteyen adaylara da LYS yolu göründü. Birçok üniversitede bu programlar artık merkezi yerleştirme ve LYS puanları ile öğrenci almaya başladı. Bu yüzden sadece YGS’ye girmek yeterli olmayacak.

Subay olmak isteyen adaylar dikkat!
Aday Başvuru Formu’ndan askeri okulda okuma seçeneği kaldırıldığı için bu okullarda okumak isteyenlerin mutlaka önkayıt yaptırması gerekiyor. Bunun için de okulların ya da bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarının web sitelerine 25 Mart’tan itibaren önkayıt için başvurulmalı. Aksi halde adayların, YGS ve LYS’lerden yüksek puan da alsalar önkayıtları yoksa bu okullar için başvurma şansı olmayacak.

Bursa Web Tasarım