Sınavlar

RSS

E-YDS’NİN İKİNCİ UYGULAMASINA BAŞVURULAR BAŞLADI

e-YDS’nin ikinci uygulamasına başvurular başladı
05 Şubat 2015 Perşembe 13:58

e-YDS’nin 2015 yılı için ikinci uygulaması İngilizce alanında, 21 Şubat 2015 tarihinde yapılacak. Sınava başvurular, 5-9 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak.

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2015 yılında da devam edecek.  2015 yılında yapılacak e-YDS’lerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM’nin internet adresinden yayımlandı. e-YDS’nin 2015 yılı için ikinci uygulaması İngilizce alanında, 21 Şubat 2015 tarihinde yapılacak. Sınava başvurular, 5-9 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2.5 saat (150 dakika) sürecek.

ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan duyuru şöyle:

“Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ‘ÖDEMELER’ alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklar. Sınav ücreti ödeme işlemi, sınava başvuru tarihinin ilk gününde saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecek. Kontenjan dolmadığı takdirde sınava başvuru tarihinin son gününde saat 17.00’de sona erecek. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini sadece başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklar. Başvuru süresi bittikten sonra fotoğraf güncelleme işlemi yapılamayacak. Kayıtlarda geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından (21 Şubat 2015 tarihinde yapılacak sınavda kapasite 204 olacak.) sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacak. Kapasite dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacak.

Adaylar, 2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2015 e-YDS) Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuzda; sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlandı. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemli. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına aşağıdaki bağlantıdan erişebilecekler.”

Bursa Web Tasarım