Sınavlar

RSS

BAŞVURULAR İÇİN SON İKİ GÜN

Başvurular İçin Son İki Gün
18 Ocak 2015 Pazar 17:10

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular 19 Ocak Pazartesi akşamı sona eriyor. Sınav ücreti yatırmak için ise 20 Ocak Salı akşamına kadar vakit var. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri, ÖSYS başvuruları için hafta sonu da açık tutuluyor. Başvurusunu yapıp ücreti yatırmayan adayların başvurusu geçerli olmayacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular 2 aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işleniyor ve onay kodu sisteme giriliyor. İkinci aşamada ise sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılıyor.
      
ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan değişiklikle YGS veya sınavsız geçiş ücreti, başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacak. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM'nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde YGS veya sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak. Adaylar, YGS için 50, sınavsız geçiş için ise 15 lira ödeyecek.
      
Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacak.
      
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" adresinden yapabilecek. Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan veya var olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinden gerçekleştirebilecek.
 
Fotoğrafın 50 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor
     
Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf geçerli olacak.
      
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak, sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor.
      
ÖSYS'ye başvurmak isteyen adayların, 2015-ÖSYS'ye (sınavsız geçiş dahil) ait başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.
      
Adaylar, 2015-ÖSYS kılavuzuna ve başvuru merkezleri listesine, ÖSYM'nin internet sitesinden erişebilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.
      
Adayların, sınav veya sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS'ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek, ÖSYS'nin diğer aşamalarında gerekebileceği için özenle saklamaları gerekiyor.
      
İnternetten başvurular pazartesi 23.59’a kadar  
Başvuru merkezine giderken adayın yanında, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş aday başvuru formu, üzerinde soğuk damga basılı, güncel bir fotoğraf ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport olması gerekiyor.
      
ÖSYS'ye internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ‘2015-ÖSYS Bireysel Başvuru’ alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayabilir ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatırabilir. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak saat 23.59'da sona erecek. Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında "Başvuru işlemi ÖSYM'ye bildirilmiştir" açıklamasının mutlaka görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklanması gerekiyor.
      
Başvuru ücreti için 20 Ocak son gün
      
Başvuru ücreti ödeme işlemleri 20 Ocak akşamı sona erecek. Bankalardan yapılacak ödemelerin mesai bitimine kadar tamamlanması şart. ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Ödemeler” sekmesinden yapılacak sınav ücreti ödemeleri ise 20 Ocak Salı akşamı 23.59’a kadar devam edecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmamış sayılacak.
      
ÖSYS’ye başvuru için sınav koordinatörlükleri hafta sonu da açık
ÖSYM’nin internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri 2015 ÖSYS başvuruları için hafta sonu da açık tutulacak. Yani adaylar 18 Ocak Pazar günü de başvuru yapabilecek. Başvuru süresi ise uzatılmayacak.

Bursa Web Tasarım