Sınavlar

RSS

BAKAN AVCI TEOG SONUÇLARI HAKKINDA KONUŞTU

Bakan Avcı TEOG Sonuçları Hakkında Konuştu
23 Ocak 2015 Cuma 16:05

Bakan Nabi Avcı, TEOG ortak sınavlarında çok sayıda öğrencinin birinci olması ile ilgili, “Bu kadar çok sayıda öğrencinin bütün soruları doğru yanıtlaması çok şaşırtıcı değil. Sınavların güvenliği, sağlıklı yapılıp yapılmadığı konusunda bizim bir endişemiz yok. Çocuklarımızın başarısıyla sevinmemiz lazım. Buna birtakım soru işaretleriyle gölge düşürmek yerine daha çok sayıda öğrencimizin aynı başarıyı göstermesini dilememiz gerekiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ziyaret ettiği Çağatay İlkokulu’ndaki karne dağıtımı sonrasında gazetecilerin eğitim gündemi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı, TEOG sınavlarında çok sayıda birinci çıkması ile ilgili de açıklama yaptı. Bunların normal yazılı sınavlar olduğunu belirterek, okullardaki kontrollü denetimin Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapıldığını, soruların Bakanlıkça gönderildiğini ve değerlendirmenin de yine Bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini anlattı. Avcı, bu sınavlara 1 milyon 300 bine yakın öğrencinin girdiğini, bunlardan bütün soruları doğru yanıtlayan öğrenci sayısının böyle çıkmasının çok şaşırtıcı olmadığını belirtti.
      
"Belki çok mu kolay olduğu sorulabilir, aksi de her zaman tartışma konusu olur" diyen Avcı, şöyle konuştu:
"Zaman zaman tersinden de eleştirilir, yani soruların çok zor olduğu eleştirileri de gelir. O bakımdan sınavların güvenliği, sağlıklı yapılıp yapılmadığı konusunda bizim bir endişemiz yok. Sınav güvenliği sağlanmış, sorular soru sorma tekniklerine uygun olarak hazırlanmış, cevaplar da uygun bir şekilde değerlendirilmiş, hiçbir sorun yok. Ancak çocuklarımızın bu başarısıyla sevinmemiz lazım. Buna birtakım soru işaretleriyle gölge düşürmek yerine daha çok sayıda öğrencimizin aynı başarıyı göstermesini dilememiz lazım."

Karneler sadece çocukların değil
Öğrencileri kutlayan, öğretmenlere de özellikle teşekkür eden Avcı, "Bu karneler sadece çocuklarımızın karneleri değil, başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere hepimizin karneleri. Medyanın da karnesi bunlar, sizin de eğitim konularına gösterdiğiniz duyarlılığın bu karnelerde payı var. Hepimiz bir şekilde eğitimdeki durumumuzu görüyoruz. Bu sonuçlar, daha iyiye gitmekte olduğumuzu göstergeleridir. O bakımdan eleştirilecek değil sevilecek bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

Yurdışındaki Türk okulları
Avcı, yurtdışındaki Türk okullarının kapatılması konusunda da, "Bu okullarla ilgili olarak da yükselen bayrak inmez. Türk devletinin gücü de her yerde bu bayrağa dalgalandırmaya hamd olsun yeter. Devlet, hükümet ve millet olarak biz üzerimize düşeni her yerde hakkıyla yerine getiririz, buna da gücümüz yeter. Bu konuyla ilgili açıklamayı önümüzdeki hafta içinde yaparız. Hazırlıklarımız gerçekten son aşamada. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde ayrıntılı açıklamayı da yaparız" dedi.
      
Söz konusu okulların kapatılmasından sonraki süreçle ilgili soru üzerine ise Avcı, "Hepsiyle ilgili çalışmamız var. Onlarla ilgili pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda muhtemelen bir sunumumuz olur, sonrasında açıklarız" dedi.

Bursa Web Tasarım