Sendikalar

RSS

EBS’NİN KPSS TALEBİNE DESTEK GELDİ

EBS’nin KPSS Talebine Destek Geldi
02 Haziran 2014 Pazartesi 11:07

EBS’nin KPSS Talebine Destek Geldi

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, “Ramazan’da KPSS Eziyet Olur” diye açıklama yapmış ve “KPSS sınavı hayati öneme sahip bir sınavdır. Sınav takvimi hazırlanırken Türkiye gibi bir ülkede iklim şartları da dahil edilerek Ramazan ayının dikkate alınması gerekir. Bu konuda aksi fikir beyan etmek komik düşer” demiş ve “Ramazan ayında sıcak yerleşim yerlerinde yapılacak sınavın eziyete dönüşeceğini önceden öngörmek gerekir. Bu konu hafife alınacak bir konu değildir.” Diyerek soruna dikkat çekmişti.

“Sınav takvimi şekillendirilirken öncelik sırasını belirleyenlerin kriterleri nedir diye merak ediyorum” diye soran Yalçın, “05-07 Temmuz tarihleri Ramazan’ın ayının içine denk geliyor. ÖSYM, Ramazan ayında Öğrencileri Sıcaktan Yıldırma Merkezi olmamak için tarihi ve kriterlerini gözden geçirmeli” çağrısında bulunmuştu.

Özgür Eğitim Sen’den Eğitim-Bir-Sen’in KPSSTalebine Destek Geldi

Özgür Eğitim Sen Genel Merkezi, Eğitim-Bir-Sen’in talebini destekleyen açıklama yayınladı. Sendikadan yapılan açıklamada; "ÖSYM Sınav takvimine göre Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bu yıl Ramazan ayına denk gelmiştir. Yüz binlerce insanın geleceğini ilgilendiren sınavın Ramazan ayında yapılacak olması ciddi mağduriyetlere neden olacaktır. ÖSYM gibi kurumun yüz binlerce insanın yaşamını ilgilendiren sınavları planlarken kendi toplumunun inanç dünyasına bu kadar duyarsız kalması kabul edilemez bir durumdur. Yaz mevsiminin sıcak atmosferi içerisinde yapılacak sınavlar için yüz binlerce insanın aylarca hatta yıllarca yaptığı hazırlık dikkate alındığında Ramazan ayına bu sınavların denk getirilmemesi gerekirdi. ancak teknik bir bakış açısı üzerinden toplumun tarihsel, kültürel ve inanç dünyasını dikkate almadan yapılan planlamaların ciddi mağduriyetler oluşturacağı ortadadır. " denildi.

ÖSYM’nin Rutinlerin arkasına gizlenmemesini isteyen sendika yönetimi "Hiçbir hak kaybının yaşanmaması için toplumun sosyo-kültürel ve inanç dünyasını dikkate alan bir bakış açısıyla düzenlemeler yapmak İnsan Hak ve Hürriyetlerine duyarlı bir Hukuk Devletinin gereği olduğu ortadadır. Konunun vakit var iken hassasiyetle ele alınıp, insanların inanç tercihlerinin dezavantaja dönüşmesi riski bertaraf edilmelidir. Özgür Eğitim-Sen olarak mağduriyetlerin yaşanmaması için başta ÖSYM olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümeti konu ile ilgili gerekli değişiklikleri yapmaya çağırıyoruz." Diyerek; Eğitim-Bir-Sen’in “Ramazan’daKPSS Eziyet Olur” açıklamasına destek çıktı.

Adaylar Kampanya Başlattı

KPSS’nin Ramazan Ayında yapılacak olmasının kendileri açısından mağduriyet oluşturacağını düşünen adaylar ise sendikaların talebinden sonra sanal ortamda kampanya başlattılar.

http://www.change.org/tr/kampanyalar başlığı altında başlatılan kampanyaya ilgi artıyor.

Eğitim-Bir-Sen ve Özgür Eğitim Sen’in açıklaması ve adayların sanal imza kampanyası sonrası ÖSYM’nin açıklama yapıp yapmayacağı ve Ramazan’da KPSS ısrarını sürdürüp sürdürmeyeceği merak ediliyor.

Bursa Web Tasarım