İnceleme

RSS

KARNE GÜNÜNDE VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Karne gününde veliler nelere dikkat etmeli?
24 Ocak 2014 Cuma 13:44

Bugün 17 milyon öğrenci karne aldı. Peki veliler karnelerdeki kırık notlara karşı nasıl bir refleks göstermeli?

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde örgün eğitim alan 15 milyon 927 bin 462 öğrenci ve 841 bin öğretmen iki haftalık tatile çıkacak. Yarı yıl tatili, 27 Ocak-7 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönemin ilk dersi 10 Şubat'ta görülecek. 2013-2014 eğitim-öğretim sezonu 13 Haziran'da tamamlanacak.

Uzmanlar ise tatil dönemiyle ilgili ailelere uyarılarda bulunuyor. M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu, Fütürist Ufuk Tarhan'ın önerileri şöyle:

- Pazara alışverişe gidin. Ödemeleri o yapsın.
- Eve gelince döke saça da olsa bir yemek, salata, bir şeyler yapın birlikte. Ve akşam onu yiyin.
- Bir yaşlılar yurdunu ya da çocuk esirgeme kurumunu, bir fakirhaneyi ziyaret edin. İyilik yaparak farkındalığını arttırmasına, ruhunu arındırmasına yardımcı olun. Oraya giderken yaşlarına göre kendinden bir şeyler götürsün.
- Hangi dine mensupsanız, kutsal mekanınıza gidip, onunla dua edin. Farklı dinlerin ibadethanelerini de ziyaret edin.
- Hastanede yatan yakınlarınız varsa ve uygunsa, ziyarete götürün.
- Tanımadığınız biri de olsa bir evlenme dairesine girin, töreni izleyin.
- Bol bol gevşeyin birlikte, gülün. Karnesi baştan aşağı zayıf
olsa da...
- Kişisel gelişimine katkı yapacak, güzel bir kitabı okuyup, özetlemesini rica edin.
- Bir mahalle, esnaf lokantasında yemek yiyin. Bir mahalle
çarşısı gezin. Esnafla sohbet edin.
- Bir ormanda, ağaçlıklı bir yerlerde, parkta vb. derme çatma, üşüyerek de olsa açık havada piknikimsi bir şeyler yapın.
- Birlikte bir tiyatroya, bir sanatsal etkinliğe gidin.
- Şehrinizin, bölgenizin tarihi, önemli mekanlarından birine gidin ama gittiğiniz yer hakkında önceden bilgi edinsin. Gezerken size anlatsın.
- Bir spor karşılaşması izleyin.
- Şubat tatilinin son gününü sakin, rahatlamış geçirmesine, yeni dönem için planlar yapmasına izin verin. Ona güven veren bir rehber olarak, kol kanat gerdiğinizi hissettirin.

2. dönem sınav maratonu
8'inci sınıf ve lise son öğrencileri için ikinci dönem sınav maratonu ile geçecek. 8'ler 28-29 Nisan'da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında İkinci Dönem Merkezi Sınavları'na girecekler. Telafi sınavları da 10-11 Mayıs'ta uygulanacak, sonuçları haziran ayında açıklanacak. Lise son sınıf ve mezun öğrenciler 23 Mart'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecekler. Sınavın ikinci ayağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 14-15 ve 21-22 Haziran'da yapılacak. Adaylar toplam 5 oturumda düzenlenen LYS'ye katılacak. Yaz aylarında ise puanların açıklanması, tercihler ve yerleştirme sonuçlarını beklemekle geçecek.

Bursa Web Tasarım