İnceleme

RSS

HOCANI DERS VERMEYE NASIL İKNA EDERSİN?

Hocanı ders vermeye nasıl ikna edersin?
18 Şubat 2015 Çarşamba 12:30

Üniversiteliler şu sıralar bahar dönemi ders seçimi telaşında. İstedikleri dersi alabilmek için hocaları iknaya çalışan Boğaziçi öğrencileri ise ilginç bir yarışın içinde.

İkinci yarıyıl başlarken üniversiteli öğrenciler ders seçme telaşına girdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde ise yarış var. Öğrenci sayısının artması ve kota sınırlarından dolayı öğrenciler her istedikleri seçmeli dersi alamıyor. Kontenjan sınırlaması yüzünden öğrenciler ilgilendikleri dersi alabilmek için ‘consent’ (razı etmek, izin almak) yazılarıyla hocaları ikna etmeye çalışıyor. Öğrenciler hocayı ikna edip çok talep gören dersi alabilmek için en yaratıcı ‘consent’i yazıp ekran görüntüsünü sosyalmedya@boun.edu.tr adresine gönderiyor. Fotoğraflar üniversitenin Facebook sayfasında yayınlanıyor. En güzel yazılar ödül kazanıyor.

“Peder Bey’in işler kesat bu ara, reklamcılık öğrenip sektörü canlandırmam lazım” diyen de var, “Ben size mecburum bilemezsiniz, consentinizi mıh gibi aklımda tutuyorum” diye hocaya şiir yazan da...

O dersi almaya ihtiyacı olmadığı halde yarışmaya katılmak için consent yazan bir öğrenci ise şöyle diyor: “Consent alamasam da Facebook’tan bir laykınızı alırım hocam.” Bir öğrenci ise yarışmaya hocasını da dahil ediyor: “Merhabalar hocam. Consent gönderdiğim 9. tk’cısınız. İlk onaylayanı kabul etcem. İnşallah siz kazanırsınız. Çünkü ben sizi tutuyorum! :)”


Dersi aldı, hiç gelmedi!
Bazı hocalar ise öğrencilerin dersi almak için ‘edebiyatın sınırlarını zorlayan’ consent’ler yazıp sonra derslere gelmemesinden şikâyetçi. Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde seçmeli ‘Yeni Medya Sanatı’ dersi veren Genco Gülen, “Geçen dönem gayet yaratıcı bir consent request için (rıza talebi) hemen onay verdim ama pişman oldum. Öğrenci sınıfa bir kez bile girmedi!” diyor. Gülen şöyle devam ediyor: “Consent verirken birincil önceliğim, konuya ilgili ve gerekli altyapıya sahip öğrencilere şans tanımak. Talepler de geniş bir yelpazede oluyor. Arabesk edebiyatının sınırlarını zorlayan örneklerden tutun da detaylı mesleki tariflere kadar.”

Yaratıcı yazıya hediye
Türkçe dersi hocası Fatma Akman ise şöyle diyor: “Bazıları gerçekten güzel yazıyor. Gülümsetiyor ve consent’i alabiliyor. Öğrenciyle tanımadan iletişime geçmiş oluyorsunuz bu sayede. Üslup çok önemli. Bir arkadaşıma consept gitmişti. Bunu gönderen bir erkek öğrenciydi. ‘Al beni, sar beni, sınıfına al beni’ gibi bir şey  yazmıştı. Bazen saygı sınırını aşanlarda oluyor. ‘Dersi sizden almak için diğer hocamı bıraktım’, ‘Beş defa aldım dersi, kaldım’ diyen var. Yaratıcılar, zekiler bunu da consent’lerde yansıtıyorlar.

“En yaratıcı consent’lere ise Boğaziçi logolu sürpriz hediyeler veriliyor. Daha önce bir kez 2012’de düzenlenen yarışmanın kuralı, “İster resmi ol, ister samimi; yeter ki yaratıcılığını konuştur”. Yarışmaya katılım yarın sona erecek.

Consent örnekleri: 13. olmak istiyorum- Hocam onaylar mısınız bi şey denicem.
- İyi geceler, consent’i yollayayım dedim hocam.
- Son reject (ret) baya geç geldi, başınıza bişey mi geldi diye merak ettim.
-  Hocam ben geldim:)
- Her geçen yıl üniversitemize giren öğrenci sayısı artmakta, bu yıl beni kabul etmezseniz gelecek yıl daha kalabalık geleceğiz. Sadece bilgilendirmek istedim.
- Dersi consent’siz alabilmeme rağmen sizin rızanız olmadan böyle bir işe kalkışmak istemedim. Rızanız var mıdır değerli hocam?
- Ekonomi dersi, politika, işletme gibi alması zorunlu olan bölümlerin tekelinde mi kalsın istiyorsunuz hocam.
- Neden 12 kişilik kotanız olduğunu çok iyi anlıyorum ve batıl inançlarımı bir kenara bırakıp uğursuzluk getirmeden 12 kişilik dersinize 13. olarak gelmeyi istiyorum.


Bursa Web Tasarım