Gündem

RSS

ZORUNLU DİN DERSLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN DİLEKÇE VERDİLER

Zorunlu din derslerinin kaldırılması için dilekçe verdiler
10 Şubat 2015 Salı 14:10

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını isteyen Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmek üzere Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 1343 dilekçe verdi.

Fethiye Kaymakamlığı binası önünde toplanan Birleşik Haziran Hareketi üyesi bir grup, aynı binadaki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 1343 adet dilekçe bıraktı. Polis dilekçelerin bırakılması sırasında bina içinde ve önünde güvenlik önlemi aldı. Dilekçelerini bırakan grup kaymakamlık önünden uzaklaştı.

“İmam hatipleşmeye ‘hayır’ diyoruz”
Grup adına basına açıklama yapan Nermin Erdoğan, ‘Bilimsel ve Laik Eğitim İçin Ayaktayız’ kampanyası çerçevesinde dilekçeleri verdiklerini belirtirken, "Dilekçelerde imzası bulunan insanların dini inançlara saygısı sonsuzdur. Mesele yolsuzluk yapan, iktidarı kendi çıkarları için kullanan bir anlayışın halkın dini duygularını istismar etmesi, eğitimin gericileştirilmesidir. Bilimsel ve laik eğitim için zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz. Okulların imam hatipleştirilmesine ‘hayır’ diyoruz ve 19’uncu Milli Eğitim Şurası kararlarını tanımıyoruz" dedi.

“Çocuklarınızı okula göndermeyin”
Birleşik Haziran Hareketi’ne destek veren Eğitim-Sen Fethiye Temsilcisi Ali Türk ise öğrenci velilerinden 13 Şubat Cuma günü çocuklarını okula göndermemelerini istedi. Türk, "Bilimsel ve laik eğitim için okullarımızın dinselleştirilmesine, tek tipleştirilmesine ve imam hatipleştirilmesine karşı çıkmak için 9 ve 13 Şubat arası çocuklarımızı okullarımıza göndermiyoruz. Eğitim-Sen olarak 13 Şubat Cuma günü tüm Türkiye’de düzenlenecek boykota destek olmak için grev yapıyoruz. Buradan velilere bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız 13 Şubat Cuma günü okula göndermeyin" diye konuştu.

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

Bursa Web Tasarım