Gündem

RSS

YURTDIŞINDA EĞİTİM FIRSATLARI

Yurtdışında eğitim fırsatları
01 Ağustos 2014 Cuma 13:53

Yurtdışında kaliteli bir eğitim almak isteyenler nasıl bir yol izlemelinin cevaplarını sizin için inceledik

2014 -ÖSYS maratonu, yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile sona erdi. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre 946 bin adayın başvuru yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucunda, ön lisanslar da dahil olmak üzere 733.623 öğrenci örgün eğitim veren herhangi bir üniversite ve programa yerleşti. Üniversitelerde toplam 59 bin 12 kontenjan da boş kaldı. Sınavlardan istediği sonucu elde edemeyen adaylar için ise yurtdışında kaliteli eğitim fırsatı devam ediyor.

ABD, SAT sınavından muaf tutuyor
ASBA Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Koordinatörü Irmak Otraç, yurtdışındaki üniversite seçeneklerini derledi. Amerika, İngiltere ve Kanada’da üniversitelere merkezi bir yerleştirme yapılmadığı için adayların, tek tek üniversitelerin kabul kriterlerine göre başvurup kabullerini alabileceklerini söyledi. 
Otraç, “Amerika’daki birçok üniversite Amerika dışında lise eğitimini tamamlamış öğrencileri SAT sınavından muaf tutar ve ağırlıklı olarak not ortalaması ve ders dışı faaliyetlerine bakarak adayları değerlendiriyor. İngiltere ve Kanada zaten İngilizce yeterlilik dışında bir sınav sonucu istemediği için ağırlıklı olarak öğrencinin not ortalamasına ve lisede göstermiş olduğu akademik performans ile ders dışı faaliyetlerine bakıyor” dedi.

Amerika, İngiltere ve Kanada’daki üniversitelerden bazıları şöyle:

Arizona State University (ABD): ASU 450’den fazla lisans programı sunan, Amerika’nın en fazla yabancı öğrenciye sahip 11’inci üniversitesi. 67 bin öğrencisi ile ASU Shanghai Jiao Tong University tarafından yapılan Dünya Üniversiteleri Akademik sıralamasında geçtiğimiz sene 79’uncu sırada yer alırken Amerika’da devlet üniversiteleri arasında 25’inci sırada bulunuyor. Times Higher Education’ın dünya sıralamasında 73’üncü sırada yer alıyor. Okulun yıllık ücreti 24 bin dolar ve İngilizce hazırlık imkanı var.

University of South Florida (ABD): USF dünya sıralamasında 250’nci, Amerika’da 90’ıncı sırada. Sadece 2012-2013 eğitim yılında araştırmaya 411 milyon dolar yatırmış Amerika’nin en iyi araştırma üniversitelerinden biri. 47 bin öğrencisi ve Tampa, Florida’daki muhteşem kampusu ile ve önden İngilizce hazırlık imkanı sunan şartlı kabul sistemi ile öğrenciler için çok iyi bir seçenek. 89 lisans, 151 master programı sunuyor. Okulun yıllık ücreti 26 bin dolar.

California State University, Long Beach (ABD): 27 bin öğrencisi var. Los Angeles’a yakın Long Beach’te kurulmuş olan üniversitede 130’dan fazla alanda lisans programı var. Princeton Review tarafından Amerika’nın en uygun ücretli üniversitelerinden biri olarak listelenen kurumun yabancı öğrenciler için yıllık ücreti 17 bin doları buluyor.

Simon Fraser University (Kanada): Kanada’nın en ılıman iklimine sahip Vancouver’da 3 kampusu olan SFU, 30 bin öğrencisi ile Times Higher Education tarafından dünya sıralamasında ilk 100 arasında listelenirken Kanada’nın da en iyi araştırma üniversitelerinden biri olma özelliği taşıyor. Mühendislik bölümleri için 5 üzerinden en az 4 ortalama ile mezun olmak ve alan derslerinden de ortalama 4’ü tutturmak kabul için yeterli. Okulun yıllık ücreti 20 bin Kanada doları civarında.

Brunel University (İngiltere): Brunel University Times Higher Education dünya sıralamasında bu yıl 29’uncu sıraya yükseldi. Öğrenci memnuniyeti bakımından Londra’da en üst sıraya sıçrayan Brunel University mezunları İngiltere’de en çok para kazanan 13’üncü üniversite. Üniversitenin yıllığı bölümden bölüme 13 bin ile 16 bin İngiliz Sterlini arasında değişiyor.

Ülkeye göre ücretler değişiyor
Amerika’da üniversitenin sıralamasına, yerine ve devlet ya da özel oluşuna göre yıllık eğitim maliyetleri 11 bin dolardan başlayıp 60 bine kadar çıkabiliyor. İngiltere’de tüm üniversiteler devlet üniversitesi, sıralama, bölüm ve konuma göre okulların yıllık ücretleri 8 bin GBP (İngiliz Sterlini) ile 15 bin GBP arası değişiyor. Kanada’da üniversitelerin yıllık ücretleri 20 bin CAD (Kanada Doları) ile 36 bin CAD arası üniversitenin sıralaması, konumu ve bölüme göre değişiklik gösteriyor.
Almanya’da devlet üniversitesinde okumanın maliyeti yıllık 500-1,500 Euro arasında değişiyor. Özel üniversitede okumanın maliyeti 10 bin Euro’dan başlıyor.

Bursa Web Tasarım