Gündem

RSS

YURTDIŞI OKULLARI İÇİN VAKIF KURULACAK

Yurtdışı okulları için vakıf kurulacak
03 Şubat 2015 Salı 17:57

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yurtdışındaki okulların vakıf haline dönüştürülmesine ilişkin, "Kuracağımız sistem mutlaka vakıf olacaktır, ismini de tespit ettik. Mahkeme tescil edecek, mutlaka kamu desteğinde ama sivil bir yapılanma olacak. Kamu desteğinin bulunmadığı böyle bir ciddi vakfın ayakta durması mümkün değildir. Yüzde 70 sivil, yüzde 30 kamu desteğiyle olabilir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, TBMM çalışmaları hakkında sunum olduğunu belirterek, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik kanun tasarısında değişikliklerin yapılacağını ifade etti. Bunun dışında özellikle son günlerde yaşanan Lodos, su baskınları adeta afet haline dönüşmüş kötü hava şartlarının Bakanlar Kurulu toplantısının gündeminde olduğunu belirten Arınç, "Kamu malları ve özel mülkiyetler zarar gördü, trafik felç haline geldi. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Gündemimizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın sosyal yardımlarla ilgili, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da gençliğe yönelik bazı projelerin hayata geçmesi konusunda sunum yaptı. Nabi Avcı, yurtdışındaki örgün ve yaygın eğitime ilişkin okullar kapsamında Bakanlar Kurulu'nda görüşmeleri devam ettirmiş olduk. Süt dağıtımı yaptığımız okullarda kuru üzüm de dağıtılması Bakanlar Kurulu'nda imzalanacak, karar acilen çıkarılmış olacak. İç ve dış gelişmelere ilişkin başka değerlendirmeler de yapıldı" ifadelerini kullandı.

Yakın bir ihtiyaç
Açıklama sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, 'yurtdışındaki okulların vakıf haline dönüştürülmesi konusunda nasıl bir karar alındı' sorusuna, "Yırtıdışında 66 tane MEB'e bağlı farklı ülkelerde okullarımız var. Bunların eğitim kalitelerinin artırılması şartıyla, Türk okullarıyla bilinen şirket mi, dernek mi, hangi şartlar altında çalışıyorsa çalışsın MEB'e devri konusunda bir gelişme yaşanabilir mi, bir diğeri de yeni kuracağımız sistem içinde yeni bursların verilmesi sağlanabilir mi? Bunun gönüllülük ilkesine bağlı bir mutabakat olduğunu ifade etmiştik. Şu konudaki kararlığımız, okullar konusunda yapacağımız çalışmalarımızın elzem olduğunu, açık bir ihtiyaç olduğuna karar verdik. Bunu nasıl gerçekleştirebiliriz konusunu etraflı olarak değerlendirmek durumundayız. biz kapattık bu iş bitti böyle bir mantığın hiçbir dünyanın hiçbir ülkesinde geçerli olmadığını bilmenizi isterim. Bir dernek, bir vakıf veya o ülkedeki ortaklar aracılığıyla kurulmuşsa onlara Türkiye'den hükmetmek mümkün değildir.

Yüzde 70 sivil, yüzde 30 kamu
Bazı yazarlar el koyun diyorlar, savaş tamtamları içinde ellerinden kan damlıyor. Biz bunu yapamayız. Onlar yazılarında bu sözleri söyleyebiliyor, biz böyle birşey yapmayacağız. Devletten devlete ilişki şeklinde eğitim konusunu düşünüyoruz. Hükümetten hükümete olan ilişkilerde, ticari, siyasi, diplomatik ilişkiler vardır ama bir ülkenin başka ülkede eğitim faaliyet olarak ne yapacağını istihbaratın da düşünmesi gerekir. Buna ihtiyaç var mı derseniz, 'Evet'. Hükümetimiz ortak kararı, Türkiye içinde ve dışında yeni ve nitelikli eğitim faaliyetine başlamamıza ihtiyacımız vardır. Bunun vakıf sistemi içinde, nasıl kurabilir, nasıl kaynak temin edebilir, bunlar nasıl denetlenebilir bu sistem üzerinde çalışıyoruz. Kuracağımız sistem mutlaka vakıf olacaktır, ismini de tepsit ettik. Mahkeme tescil edecek, mutlaka kamu desteğinde ama sivil bir yapılanma olacak. Kamu desteğinin bulunmadığı böyle bir ciddi vakfın ayakta durması mümkün değildir. Yüzde 70 sivil, yüzde 30 kamu desteğiyle olabilir. Bütün bu yaptığımız çalışmaları misyonerlik değil, eğitim diplomasisi olarak değerlendirmek gerekir. Çalışmaların devam etmesi talimatı verdi Sayın Başbakanımız" cevabını verdi.

Bursa Web Tasarım