Gündem

RSS

YÖK BAŞKANI’NDAN ÖĞRENCİLERE SAĞDUYU ÇAĞRISI

YÖK Başkanı’ndan öğrencilere sağduyu çağrısı
22 Şubat 2015 Pazar 12:00

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Ege Üniversitesi’nde yaşanan ve bir öğrencinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili derin üzüntü duyduklarını belirterek, “Üniversitelerimizin aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline geldiğini görmek arzusunda olarak, her ne sebepten olursa olsun üniversitelerimizde bu tarz hadiselerin yaşanmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Ege Üniversitesi’nde 20 Şubat’ta karşıt görüşlü öğrenci grupları arasında çıkan kavgada bir öğrencinin hayatını kaybettiği olaylara yönelik twitter üzerinden açıklama yaptı. YÖK Başkanı, meydana gelen olaylardan dolayı çok üzgün olduklarını belirterek, gençleri sağduyulu olmaya davet etti. Üniversitelerin farklı fikirlerin barındığı güvenli bir liman olmasını istediklerini dile getiren Prof. Dr.  Saraç,sosyal medya üzerinden şunları söyledi:
“Ege üniversitesinde yaşanan üzücü olaylar neticesinde bir öğrencimizin hayatını kaybetmesi ve bazı öğrencilerimizin de yaralanması bizleri derinden üzmüştür. Öncelikle öğrencimize Rabbimizden rahmet niyaz eder, kederli ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Üniversitelerimizin aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline geldiğini görmek arzusunda olarak, her ne sebepten olursa olsun üniversitelerimizde bu tarz hadiselerin yaşanmaması gerektiğini düşünüyoruz.Öğrencilerimiz birbirlerine tahammül etmeli ve saygılı olmalıdırlar. Bütün öğrencilerimizi bu vesile ile sağduyuya davet ediyor, bir daha böyle üzücü hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyoruz.”

Üniversiteden açıklama
Öte yandan Ege Üniversitesi de öğrencilere sağduyu çağrısı yaptı. Ege Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan açıklamada başlangıçta öğrenci anlaşmazlığı şeklinde ortaya çıkan olayın, giderek çatışmaya döndüğü belirtildi. Tüm güvenlik önlemlerine rağmen öğrencilerin birbirini yaralamasıyla sonuçlanan çatışmada, sağlık bakanlığı ambulanslarının yaralıları hastanelere zamanında yetiştirse de ağır yaralı bir öğrencinin tüm çabalara rağmen kurtarılamadığının belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
"Ulusumuzun geleceği olan ve yaşamın en dinamik yıllarında yükseköğrenimlerine devam eden genç insanların böylesine zarar görmesi ve kaybedilmesi, toplumun tüm kesimleri gibi üniversitemizi de derin üzüntüye boğdu. Yaşam hakkını en temel insan hakkı olarak gören senatomuz, Ege Üniversitesi'nin adının hiç arzulanmayan bu tür olaylarla birlikte anılmasından ötürü, ayrıca üzgün. Bilimsel bilginin öğretimini ve şiddet içermeyen her düşüncenin demokratik ortamda ifade edilmesini temel ilke olarak benimseyen üniversitemiz, kuşkusuz huzur ortamı içinde yoluna devam edecek. Her türlü şiddeti reddeden senatomuz, en değerli varlıklarımız olan öğrencilerimizi ve herkesi, sağduyulu davranmaya davet eder."(AA)

Bursa Web Tasarım