Gündem

RSS

VALİLİKTEN MİLLİ EĞİTİME ‘BOYKOT’ UYARISI

Valilikten milli eğitime ‘boykot’ uyarısı
11 Şubat 2015 Çarşamba 11:02

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu’nun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda; Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) 13 Şubat’ta ülke genelinde yaptığı ‘laik ve bilimsel eğitim için okul boykotu’ çağrısına uyup eyleme katılacak milli eğitim personeli ve öğrenciler hakkında disiplin işlemi yapılması istendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu’nun imzasıyla geçen 6 Şubat’ta gönderilen yazıda, Birleşik Haziran Hareketi’nin ülke genelinde ‘Laik ve bilimsel eğitim için okul boykotu’ çağrısı yaptığı belirtildi. Boykota katılmaları halinde, milli eğitim personeli ile öğrencilere disiplin işlemi yapılması talimatı verildi. Harputlu’nun gönderdiği yazıda, Birleşik Haziran Hareketi isimli yapılanmanın izleyeceği yol ile mücadele yönteminin Cumhurbaşkanı, Başbakan ile Ak Parti politikalarının karşıtı olduğu dile getirilerek, "Boykotlarda Gezi Parkı eylemlerini yeniden canlandırmak ve genel seçimler öncesi karmaşa yaşanmasına sebebiyet verilmek istendiği" vurgulandı.
 
Birleşik Haziran Hareketi’nin çağrısı doğrultusunda, İzmir’in de aralarında bulunduğu birçok ilde 9-13 Şubat’ta okulların boykot edileceği belirtilen yazıda şöyle denildi:
 
"9-13 Şubat 2015 tarihleri arasında İzmir genelindeki okullarda ‘AK Parti’nin eğitimi gericileştirmesine ve dinselleştirmesine’ karşı yapılması planlanan boykot eylemine bir kısım Milli Eğitim personeli, öğrenci ve öğrenci velilerinin de katılabileceği göz önünde bulundurularak merkez ve dış ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul idarecilerinin konu hakkında bilgilendirilmesini, örgütlü bir şekilde eş zamanlı olarak yapılacak eylemlere iştirak eden Milli Eğitim personeli ve öğrencilerinin tespitinin yapılarak disiplin yönünden gereğinin yapılmasını önemle rica ederim." 
 
Bu arada Birleşik Haziran Hareketi adına yapılan yazılı açıklamada ise "Anlaşılan Harputlu, dersine iyi çalışmış. BHH’nin, Erdoğan, Davutoğlu ve AKP karşıtı olduğunu hemen anlayıvermiş. Birleşik Haziran Hareketi, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi İzmir’de de eğitimin gericileştirilmesine karşı laik ve bilimsel eğitim mücadelesini yükseltiyor. Sanıyorlar ki şantajla, tehditle, öğretmenleri, öğrencileri, İzmirlileri korkutacaklar! Çok beklerler... 13 Şubat’ta İzmir, gerici eğitim sistemine karşı büyük bir boykota sahne olacak" denildi.

Bursa Web Tasarım