Gündem

RSS

ÖZEL OKULDA OKUYANA DA TEŞVİK

Özel Okulda Okuyana da Teşvik
30 Ocak 2015 Cuma 18:18

Öğrenci ve eğitimde büyük değişimlerin yaşandığı bu dönemde eğitimin yaz-boz tahtasına dönüştüğünü söyleyen Avcı, MEB’i kovboy filmlerindeki piyaniste benzetti. Ayrıca özel okullarda okuyan öğrencilere de teşvik verileceğini açıkladı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin 14’üncüsünü düzenlediği ‘Geleceğin Öğretmeni’ temalı  geleneksel eğitim sempozyumunun açılışını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptı. Antalya’daki açılışta kürsüye çıkan Prof.Dr. Üstün Dökmen, “Van depreminde bütün Türkiye 5 aldı. İyi de bu kadar ahlaksız, hırsız nereden çıktı? Ya bizde bir şey var ya da ölçme değerlendirmemizde var. Kolonları kesip galeri yapan da beş aldı, ölen de. Herkesin din dersi 5’ti ama bunca hırsız, uğursuz nereden çıktı? Din öğrenilen bir şeydir, ahlak keşfedilen bir şeydir. Din ve ahlak dersini koyarsan olmaz, onlar yine kolon keserler. Din ve ahlak bir arada olmaz” dedi. Salonda bu sözler alkışlanırken Bakan Avcı bundan rahatsız oldu. Türkiye Özel Okullar Birliği Başkan Yardımcısı Nurullah Dal da Bakan Avcı’ya adına 100 ağaç dikili sertifika verirken, “Demek ki bu kadar din dersi yeterli değilmiş. Daha da arttırılmalı” önerisi getirdi.
Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan’ın “Eğitim teşviği devletten özele geçenleri değil, özelde okuyanları da kapsamalı” sözlerini anında yanıtlayan Bakan Avcı, özel okulda çocuğunu okutan velilere de müjde verdi: “Bu yıl sadece devletten özele gidene değil, özel okulda okuyana da teşvik olacak. Bununla ilgili çalışıyoruz. Önümüzdeki ders yılından itibaren teşvik başlayacak.”

TEOG’DA YENİ YERLEŞTİRME
Bakan Avcı’nın, sempozyum ve ardından da gazetecilerle yaptığı görüşmedeki açıklamaları şöyle:
TEOG’da geçen yılki nakil sıkıntıları gözönüne alınarak takvim olabildiğince erkene çekilecek. Tercih sayısı 15’ten 25’e çıkarılacak. Tek liste olacak. Birincilik diye bir kategorimiz yok. Birinci sınav kolaydı diye ikinci sınav zor olacak diye bir şey de söz konusu değil.
Hem öğrenciler de hem de eğitimde büyük değişimlerin yaşanıyor. Bu dönemde eğitim dünyası da tam bir yaz-boz tahtası.

LÜTFEN ATEŞ ETMEYİN
Eskiden kovboy filmlerinde ‘saloon’da sık sık kavga çıkardı. Piyanist de bir köşede çalmaya devam ederdi. Bazı filmlerde piyanistin başucunda “Piyanist elinden geleni yapıyor. Lütfen ateş etmeyin” yazardı. Böylesine bir topyekün altüst oluş, böylesine bir değişim ortamında Milli Eğitim Bakanlığımızın da bu değişime ayak uydurabilmek için aldığı kararlarla sık sık eğitimi yaz boz tahtasını çevirmekle eleştirildiğimiz için, yaptığımız işin ne olduğunu bir de böyle anlatmaya çalışıyorum.”

ÖZEL OKULLAR ÖĞRETMENLERİNE VEFA GÖSTERİYOR
Özel okullar öğretmenlerine vefa gösteriyor. Bu eksiği biz de resmi okullarda gidermeye gayret ediyoruz. 
 
İYİ BİR MÜŞTERİYİZ
Bu yıl devlet teşviğinden yararlanacak 167 bin öğrenci için  özel okullara 535 milyon TL ödenecek. Kasımda ilk taksitimiz 187 milyonu ‘trink’ diye ödedik. İyi bir müşteriyle karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. 

***
ÖZEL OKULLAR SINAV HAKKI İSTEDİ
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan 2015 yılının özel okullarla 
ilgili kanun çıkarılmasının 100. yılı olması nedeniyle önemli olduğunu söyleyerek, 2000 yılından bu yana Türkiye’de özel okulların oranının yüzde 100 artığını belirtti.  Gülan, özel okulların öğrencilerini seçmek için sınav yapma, farklı program uygulama, burs verme, ücret belirleme gibi konularda devletten izin almamaları gerektiğini söyledi.  
Kendi çocukluklarında öğretmenliğin kutsal ve saygı gören bir meslek olduğuna değinen Gülan, “Ama ailelerimiz öğretmenlerden not isteyemezdi,  100 tam puan vereceğim diye okullar reklam yapmazdı, dürüstlük ve ahlak daha önemliydi. Veliler de aşırı hareketli olan çocuklar ya da engelli öğrenciler için ‘Çocuğumun eğitimin engelliyor, engelliler okuldan gitsin’ diyerek okulun kapısına dayanmazdı” dedi. 
 

Bursa Web Tasarım