Gündem

RSS

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 100'E YAKLAŞTI

Okullaşma Oranı Yüzde 100'e Yaklaştı
15 Ocak 2015 Perşembe 09:51

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Zeynep Öçgüder, okullaşmada büyük gelişme sağlandığını belirterek, "2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52'dir" dedi. Öçgüder, temel eğitimde okullaşma oranının yüzde 100’e yaklaştığını söyledi.

Türkiye ve Avrupa Birliğince finanse edilen ve MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında "Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı" Mardin'de bir otelde düzenlendi.
      
Çalıştayın açılışında konuşan Zeynep Öçgüder, okula devam konusunda risk taşıyan öğrencilerin tespiti ve riske uygun müdahalelerin geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi. MEB olarak son 10 yılda okullaşmada önemi mesafe katettiklerini belirten Öçgüder, temel eğitim kademesinde yüzde 100'e yakın okullaşma oranını yakaladıklarını söyledi.
      
"2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52'dir" diyen Öçgüder, şöyle konuştu:
"Her ne kadar okullaşma oranlarımız yüksek olsa da sistemde çocukların sağlıklı tutunabilmesi anlamında hala kat etmemiz gereken bir takım mesafeler var. Hem sosyal hem de akademik anlamda bir üst eğitim kademesine sağlıklı şekilde öğrencilerin geçmeleri ve iyi diplomalarla mezun olmaları konusunda çalışmalarımız sürüyor."
      
Riskli öğrenci takip edilecek
      
Proje kapsamında devamsızlık riski taşıyan öğrencileri sistemde düzgün bir şekilde takip ederek, bir takım müdahalelerle devamsızlıklarını önlemeyi öngördüklerini belirten Öçgüder, kurmaya çalıştıkları izleme ve destek mekanizmasının bir alarm zili olacağını söyledi.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ise, her ne sebeple olursa olsun okula devam edemeyen öğrencileri yaşadıkları sıkıntıları çözüp okulla buluşturmayı amaçladıklarını belirtti.
      
Bu kapsamda çeşitli kampanya ve projelerin devam ettiğini gelecekte de yeni proje ve kampanyaların başlatılacağını söyleyen Balcı, "Ailelerle birebir temas edilerek okulun ve eğitimin önemi konularında bilgilendirme yapılacak" dedi.
      
Okulları, çocuklar için bir cazibe merkezi haline getirmeyi, bu kapsamda çocukların okullara mutlu ve koşarak gitmesini istediklerini vurgulayan Balcı, bunun için gerekli tedbirlerin alınıp uygulanacağını sözlerine ekledi.
      
12 ilden milli eğitim müdürlüğü çalışanlarının katıldığı çalıştay, 3 gün sürecek.
      

 

Bursa Web Tasarım