Gündem

RSS

EHLİYET SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ehliyet Sınav Sonuçları Açıklandı
24 Aralık 2014 Çarşamba 11:03

MEB tarafından 13 Aralık'ta yapılan ehliyet sınavının sonuçları açıklandı. Adaylar merakla bekledikleri sonuçları meb.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ile öğrenebilir

MEB tarafından yapılan 13 Aralık MTSAS ehliyet sınavı sonuçları soru ve cevapları dün akşam meb.gov.tr adresi üzerinden yapılan açıklama ile adaylara duyuruldu. Sınav sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyuruldu. Kursiyerler, bu adresten Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilir.


Ayrıca, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve kursiyerlere tebliğ edecektir.
2015 EHLİYET SINAVI TARİHLERİ VE EHLİYET SINAVLARI TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı sürücü adaylarının merakla beklediği 2015 ehliyet sınavı takvimini ilan etti. MEB'in duyurusuna göre yıl içinde 6 ehliyet sınavı (MTSKS) yapılacak. Ehliyet sınavı sonuçları ise sınav yapıldığı tarihten 10 gün sonra açıklanacak. Ehliyet sınavı takvimine göre 2015'in ilk sınavı 10 Ocak'ta yapılacak.

2015-MTSKS-1 Ehliyet Sınavı = 10 Ocak 2015 Cumartesi

2015-MTSKS-2 Ehliyet Sınavı = 21 Mart 2015 Cumartesi

2015-MTSKS-3 Ehliyet Sınavı = 27 Haziran 2015 Cumartesi

2015-MTSKS-4 Ehliyet Sınavı = 22 Ağustos 2015 Cumartesi

2015-MTSKS-5 Ehliyet Sınavı = 10 Ekim 2015 Cumartesi

2015-MTSKS-6 Ehliyet Sınavı = 12 Aralık 2015 Cumartesi


EHLİYETİ OLANLAR DİKKAT!


Ehliyet sistminde son yapılan düzenlemelere göre 9 Mayıs 2013'ten önce alınmış sürücü sertifikalarının 29 Mayıs 2015'e kadar sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekiyor. Aksi takdirde belirtilen tarihlerin dışında ehliyet iptal olabiliyor.Bu konu ile ilgili konuşmasına devam eden İsmail Yılmaz, şunları kaydetti: "İlgili yönetmelikte, 'Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki yıldır. Süresi içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanama yetkisi vermez' denilmektedir. Geçici 2'nci maddede ise 'Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce, düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer' ifadesi yer alıyor."

29 Mayıs 203 tarihinden önce ehliyet almış kişiler bu belgelerini 29 Mayıs 2015'e kadar sürücü belgesine dönüştürmezse elinde ki belge geçerli sayılmayacak.Sürücü dayları sonuçlar yayınlandığı andan itibaren sistem üzerinde açılacak olan MTSAS Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecektir.


DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN


Sınavında başarılı olan sürücü adayları Direksiyon Sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Adaylar Ocak ayının son haftalarında Direksiyon Dersi Sınavına gireceklerdir. Adayların sınava gireceği tarih il ve ilçelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Direksiyon Sınav Sonuçları ise sınavın gerçekleştiği gün içerisinde adaylara tebliğ edilmektedir.


29 MAYIS 2015'E KADAR ALINMALI


İsmail Yılmaz, "29 Mayıs 2013'ten önce alınmış sürücü sertifikalarının 29 Mayıs 2015'e kadar sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekiyor" dedi. Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nin, 29 Mayıs 2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi;


"SERTİFİKALARIN GEÇERLİLİĞİ SONA ERER"


"İlgili yönetmelikte, 'Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki yıldır. Süresi içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanama yetkisi vermez' denilmektedir. Geçici 2'nci maddede ise 'Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce, düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer' ifadesi yer alıyor."Diyarbakır'da geçen cumartesi günü yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavına, adayların yerine sınava giren 'joker' olarak adlandırılan 83 kişi, gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği tarafından bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen cumartesi günü kentte yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavına girecek adayların yerine, özel motorlu taşıt kursu görevlileri tarafından Şanlıurfa başta olmak üzere civar il ve ilçelerden 'Joker' diye bilinen kişilerin getirileceği yönünde bilgiler edindi.Bunun üzerine, sınavların yapılacağı kentteki 16 okulda sınav öncesinde önlemler alındı. Yapılan kontrollerde sınav girişi ve sonunda başkasının yerine sınava giren ya da girmeye teşebbüs eden 83 'joker' yakalanıp gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerinde, adaylar adına düzenlenmiş nüfus cüzdanları ele geçirildi. Valilik, operasyonla ilgili, toplamda 166 şüpheli ile ilgili 'resmi ve özel belgede sahtecilik' suçundan işlem yapıldığını açıkladı.


EHLİYET SINAVI ARTIK YILDA 6 KEZ YAPILACAK


Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavlarında değişiklik yaptı. 2015 yılı için hazırladığı 'Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'na göre, yılda 9 kez yapılan ehliyet sınavı sayısı 6'ya indirildi. 2015 yılının ilk ehliyet sınavı 10 Ocak 2015 Cumartesi günü yapılırken, yılın son sınavı ise 12 Aralık 2015 Cumartesi gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü '2015 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu' hazırladı. Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.

2014 yılında yılda 9 kez yapılan motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınav sayısı bu yıl 6'ya indirildi. Kursiyer, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahip. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilecek.

Teorik sınavda 2014 yılında yapılan düzenlemelerde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Ehliyet sınav soru sayısında ve sınav süresinde 2014 yılındaki gibi uygulanacak. Bütün sertifikalar için soru sayısı 50 ve sınav süresi 60 dakika olarak belirlendi. Ehliyet sınavında trafik ve çevre dersinden 27, Araç Tekniği dersinden (Motor) 10'a ve ilk yardımda dersinden 13 soru sorulacak.

B Sınıfı otomobil ehliyet başvurma yaşı

B Sınıfı Otomobil ehliyeti alma yaşı 18 dir. 2014 Yılı için 1996 yılında doğup, ay ve gününü dolduranlar başvurabilirler.

B Sınıfı otomobil ehliyeti almak için yaş cetveli

2014 yılı için 1996 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar

2015 yılı için 1997 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar

2016 yılı için 1998 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar

2017 yılı için 1999 yılı doğumlu gün ve ayı dolduranlar

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti için kursumuza başvurup kayıt yapabilirler

B Sınıfı Otomobil Sürücü Belgesi Eğitimi

Toplam 30 saatlik 5-6* gün sürecek teorik eğitimi tamamladıktan sonra direksiyon eğitimlerine geçilir.

Teorik eğitimler:

Hafta içi ve hafta sonları yapılır.

Direksiyon sürüş eğitimleri:

Bire bir olarak haftanın her günü randevu sistemiyle karşılıklı belirlediğimiz saatlerde direksiyon derslerinizi alabilirsiniz.

Direksiyon eğitimleri trafikte 10 derstir. Her ders 50 dakika sürer. Bir yarım günde 2 saate kadar direksiyon dersi alabilirsiniz.Yazılı ve direksiyon için ayrı ayrı olmak üzere 4 (Dört) sınav hakkı vardır.

Girilmeyen sınavlarda o hak yanmış olur.

Direksiyon sınavlarında 4 hakkı da dolmuş olan adaylar istemeleri halinde ücreti karşılığı tekrar kayıt yaptırıp, direksiyon dersi alarak ekstra 4 hakka daha sahip olabilirler.

2. Defa da direksiyon sınavına girip 4 hakkında da başarısız olanlar, ya da sınavlara girmeyip haklarını dolduranların dosyaları yanar.

Bu durumda olan sürücü adaylarımız İstemeleri halinde tekrar yeni kayıt için başvuru yapıp teorik ve direksiyon eğitimi alarak, sınavlarına yeniden girerek süreci baştan başlatabilirler.

4 Teorik sınavdan da başarız olanlar, ya da girmeyerek haklarını dolduranlar yeniden kurs ücretini ödeyerek kayıt yaptırabilirler.

KUYRUK OLUNCA

Bu yüzden Emniyet'e bağlı trafik tescil şubelerinde aşırı müracaatlardan kuyruklar oluştu. Emniyet, trafik tescil şube müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle bu süreyi Mayıs 2015'e kadar uzatma kararı aldı.

Sınavlar Sonrası Yapılacak Ehliyet İşlemleri

Ehliyet Randevu

Yazılı ve Direksiyon Sınavlarından Başarılı Olduktan Sonra, Emniyet Müdürlüğü Trafik Bürosundan Sürücü Belgesini Almak İçin Yapılması Gereken İşlemlerSınavlardan başarılı olup sürücü belgesi alma hakkı elde etmiş adaylarımız, kursumuzdan aldıkları sertifika ve dosyalarını trafik şube müdürlüğüne götürmeden önce ehliyet randevusu almaları gerekmektedir. Aksi taktirde dosyaları kabul edilmeyecektir.

Trafikten Ehliyet almak, yenilemek, zayi ve yabancı ehliyet alımlarının tamamı için randevu almak gerekmektedir.

İşlem Sırası

1- Kursumuzdan Sürücü Sertifikasını alınız. (İçinden herhangi bir evrak kesinlikle almayın / atmayın. Sertifika kaybedilirse gazete ilanı verilerek zayi işlemi yapılması gerekecektir ve ek ücretlere tabidir

2- Trafikten (İstanbul veya tüm yurtiçinde herhangi bir trafik ehliyet bürosundan alabilirsiniz) Ehliyet Randevusu Alınız.

3- Ehliyet harç ücretlerini, Trafik büroya gitmeden bankaya yatırınız (Halkbank'ın tüm şubelerine T.C Kimlik No, isim ve ehliyet sınıfı belirterek yatırabilirsiniz)

2014 Yılı Ehliyet Harçları

A1-A2-F-H : 115.15 TL

B Ehliyet : 346.71 TL

C D E ve G : 578.21 TL

Uluslararası Ehliyet: 346.80 TL

Ehliyet Kart Ücret: 106 TL

Birden fazla sınıf sertifikanız var ise her biri için ayrı, ayrı harç yatırınız.Ayrıca Ehliyet kart ücreti 106* TL işlemler bitince Trafiğe makbuz karşılığı elden verilecektir.

Not:

Şubeye gittiğinizde N.cüzdanı ile varsa ehliyetinizin aslı yanınızda olsun.

Dosyanızın içinde diğer eklerle birlikt 3 adet (aynı) vesikalık fotoğraf olduğundan emin olun.

Öğrenim belgenizin kursumuz tarafından onaylanmış fotokopisi dosyanızın içinde kalacak. Ayrıca öğrenim belgenizin aslı ya da noter tastikli (ıslak mühürlü) sureti yanızında olsun istendiğinde ibraz edecek ve tekrar alacaksınız.

Bayanların, kızlık soyadı ile öğrenim belgesinde yazan soy isimleri farklı ise evlilik cüzdanı fotokopileri de ehliyet dosyasında bulunacaktır. Ayrıca, aslının da gerektiğinde ibraz için yanlarında olması gerekebilir.

Randevu saatininden 30 dakika önce şubede olunuz.

1 yıl içinde trafik şubeden ehliyete dönüşmeyen dosyanızda, sabıka kaydı ve sürücü sağlık raporunun süresi dolacağından eskisi atılmadan yenileri alıp dosyaya ilave ederek başvurunuz.

İşitme engelli kursiyerler için sınav salonunda görevlendirilecek öğretmenler öncelikle işaret dili bilen ve bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görevli öğretmen personelden seçilecek. Yoksa il ve ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel arasından görevlendirme yapılacak. Ortopedik engeli olan kursiyerler sınav binalarının giriş katlarındaki salonlara yerleştirilecek. Engelli kursiyerin ihtiyacına göre salon düzeni ya da ek oturma düzeni hazırlatılacak.

Bursa Web Tasarım