Gündem

RSS

BUZDOLABINDAKİ ‘HAYALET’ KEŞFEDİLDİ

Buzdolabındaki ‘hayalet’ keşfedildi
21 Şubat 2015 Cumartesi 16:02

Gece buzdolaplarından neden garip sesler gelir? Artık bu soruya verilebilecek bir yanıt var. MEF Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr Hasan Körük, ekibiyle birlikte 5 ay boyunca, buzdolabından gelen çatırtılar araştırıp seslerin nedenini keşfetti.

Yrd. Doç. Dr Hasan Körük ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden Prof. Dr. Ahmet Arısoy’un ortak yürüttükleri çalışma, bir buzdolabı firmasının, seslerin kaynağını belirlemelerini istemesi üzerine başlamış. Körük süreci şöyle anlatıyor:

“Buzdolaplarından çıkan rahatsız edici çatırtı sesleri biliniyor. Fakat sebebi bilinmiyordu. En iyi ve en yeni buzdolaplarında bile bu sesler geliyor. Çalışmamızda bu seslere neyin sebep olabileceğini ve nasıl önlenebileceği ile ilgili çözümler ortaya koymaya çalıştık. Çatırtıların nedeni kısaca ısı değişimleri. Dolabın özellikle defrost sürecinde yarattığı ani ısı değişimleri ısıtıcı etrafındaki panellerin genleşip daralmasına yol açıyor. Bu gerilmelerden rahatsız edici sesler çıkıyor.”

Farklı bir araştırma için halen İngiltere Imperial College London’da çalışmalar yürüten Körük, eşsiz bilgilere ulaştıklarını söylüyor::
“Buzdolabı ve diğer ev aletlerinin gürültüsüyle ilgili dünyada çok sayıda araştırma yapılıyor. Bizim ortaya koyduğumuz sonuçlara benzer sonuçlara erişebilen ve bu konuda yayımlanan bir bilimsel makale yok.”

Daha sessiz bir buzdolabı için
Körük ve ekibi sadece nedeni ortaya çıkarmakla kalmıyor. Rahatsız edici seslerin üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili önerilerde de bulunuyor. Körük, ısıtma süreçlerinin optimizasyonuna dikkat çekiyor:
“Buzdolabındaki ısıtıcının ısıtma sürecinin optimizasyonu ve ısıtıcı çevresindeki parçaların uygun tasarımı, hızlı sıcaklık değişimlerini, dolayısıyla gerilmeleri azaltır. Bu yapıldığında seslerin büyük oranda azaldığını gözlemledik.”
İngiltere’den ilgi
İngiltere basını da çalışmaya geniş yer ayırdı. Körük, buzdolabı gürültüsünün çok büyük oranda ev sakinlerini rahatsız ettiğinin bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu söylüyor. Medyanın ilgisinin buzdolaplarından çıkan sinir bozucu seslerin hayatlarımızı doğrudan etkilemesine bağlayan Körük şöyle devam ediyor:
“Buzdolabı sesleri özellikle geceleri arka plan gürültüsünün azalmasıyla daha belirgin hale gelir. Bu sesler gerçekten can sıkıcı olabiliyor. İngiltere basını Applied Acoustics dergisinde yakın zamanda yayınlanan makalemizden yararlanarak çalışmamızı haberleştirdi. Daha sonra birkaç soruyla haberi güncellediler."

Bursa Web Tasarım