Gündem

RSS

BAKAN AVCI: ENGELLİLERİN EĞİTİM HAYATI KOLAYLAŞTIRILACAK

Bakan Avcı: Engellilerin eğitim hayatı kolaylaştırılacak
17 Şubat 2015 Salı 19:14

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bir çok farklı grup engelli bireylerin eğitim hayatının kolaylaştırılabilmesi için özenli bir şekilde çalışmalarını yürütüyorlar” dedi.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenen “Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkanları Çalıştayı”nda konuşan Bakan Avcı şunları söyledi:
“Ülkemizde engellilerin eğitiminde teknolojinin de yer alması fırsat eşitliğinin sağlanması ve hayat standartlarının iyileştirilmesi konusunda pek çok çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığımızda da Eğitim Bilişim Ağı platformu içerisinde yer alan içeriklerin engellilerin yararlanmasına yönelik iyileştirilmesini planlıyoruz, yürütüyoruz. Bu çerçevede farklı engel gruplarının temsilcilerinin de yer aldığı engelliler ve bilişim konulu daha önce bir toplantı düzenlemiştik. Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı’nda farklı engel gruplarına yönelik yapılacak çalışmalar hakkında öngörüşleri orada almıştık.
 
“Engelli bireylerin eğitim hayatının kolaylaştırılması için çalışmalar yürütülüyor”
İzmir’de görev yapan görme engelli öğretmenlerimiz bir araya gelerek FATİH Projesi’nden yararlanma yöntemleri konulu bir toplantı düzenlediler. Bu toplantıda FATİH Projesi, etkileşimli tahta, tablet bilgisayarlar, görme engellilere verilecek özel eğitim, eğitim bilişim ağı başlıklarında incelendi ve neler yapılabileceği hakkında görüşler ortaya kondu. Ayrıca Eğitimde Görme Engelliler Derneği, ‘FATİH Projesi’nden görme engelli öğrencilerin ve öğretmenlerin yararlanabilmeleri için gerekli uyarlamar’ başlıklı bir de rapor hazırladılar. Görüldüğü gibi bir çok farklı grup engelli bireylerin eğitim hayatının kolaylaştırılabilmesi için özenli bir şekilde çalışmalarını yürütüyorlar. Bu bağlamda Eğitimde FATİH Projesi kapsamında, Eğitim Bilişim Ağı’na yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili farklı engel gruplarının ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu grupların sorunlarına çözüm önerilerinin sunulabilmesi için bir çalıştay düzenlenmesi artık kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmişti. Bu sebeple başta üniversitelerimizin engelli eğitimi bölümlerinde görevli akadmisyenler olmak üzere eğitim fakültelerinde ve bilişimle ilgili bölümlerde bulunan akademisyenlerin, engelli okullarında eğitim veren özel eğitim öğretmenlerinin, engelli dernek ve vakıf temsilcilerinin ve diğer ilgili alan temsilcilerinin katılımıyla bu çalıştayı düzenledik. Bu çalıştayda FATİH Projesi’nin engellilerin bilişim teknolojilerinden beklentilerini ve eğitim içeriği ihtiyacını nasıl karşılayabileceği sorusunun cevabını arayacağız.” 

 

Bursa Web Tasarım