Gündem

RSS

BAKAN AVCI’YA İŞÇİ EMEKLİSİNDEN TEPKİ

Bakan Avcı’ya işçi emeklisinden tepki
01 Şubat 2015 Pazar 10:25

Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı, partisinin Bilecik İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bugün görev yapan her iki öğretmenden birin Ak Parti iktidarları döneminde atandığını belirterek, "Bu 13 sene zarfında atana öğretmenlerin sayısı bütün Cumhuriyet tarihinde atanan öğretmenlerin sayısı kadardır" dedi. Avcı kürsüde konuşurken salonda bulunan Yaşar Özdemir adlı emekli ise, "Sayın Bakan, emekliye verdiğin 24 lira 80 kuruşun hesabını verin" diye bağırdı.

Ak Parti Bilecik İl Kongresi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kongreye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ak Parti Grup Başkan Vekili Naci Bostancı, Bilecik Belediye Başkanı Ak Partili Selim Yağcı ile çok sayıda kişi katıldı.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı kürsüde konuşma yaptığı sırada salonda bulanan Yaşar Özdemir adlı işçi emeklisi sahneye doğru yürüyerek bakan Avcı’ya doğru "Sayın Bakan, emekliye verdiğiniz 24 lira 80 kuruşun hesabını verin önce. Biz bu parayı harcayamıyoruz. Lütfen bunu da biraz gündeme alın" diye bağırdı.

 

Bakan Avcı da "Olur, onu da konuşuruz. Hepsini konuşuruz. Emeklinin geçmişte Türkiye’de ne çektiğini, ne yaşadığını, bugün nerede olduğumuzu da konuşuruz" dedi.

 

Yaşar Özdemir daha sonra sahnenin yanından ayrılıp arka sıraya doğru yürüdü. Bir süre arkada ayakta bekleyen Özdemir’in yanına sivil polisler gelip kimlik kontrolü yaptı. Özdemir daha sonra kendisi salondan dışarı çıktı. Özdemir, dışarıda gazetecilere "Benim gücüme giden konu, kendilerine 1530 lira zam yapıp, emekliye 24 lira 80 kuruşu reva gören devlet yetkilileri. Vatandaş olarak ben sadece tepkimi dile getirdim" diye konuştu.

 

Meslek liseleri budandı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuşmasında, eski Türkiye’de katsayı diye bir şeyin olduğunu bunun da meslek liselerini budadığını söyledi.  Avcı, "Bu katsayı kime yönelikti? Özellikle imam hatip okullarına ve bütün meslek okullarına yönelikti. Bu uygulama yüzünden Türkiye’de meslek liseleri budandı. Sırf bu uygulamalarla budanan meslek liselerimiz nedeni ile sektör bugün bile yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyor" dedi.

 

2 öğretmenden biri bu dönemde atandı

Bakan Nabi Avcı, bugün görev yapan her iki öğretmenden birin Ak parti iktidarları döneminde atandığını söyledi. Avcı şöyle dedi:

"Bu 13 sene zarfında atana öğretmenlerin sayısı bütün Cumhuriyet tarihinde atanan öğretmenlerin sayısı kadardır. Bugün görev yapan iki öğretmenden birisi bu dönemde atandı. Bu atamaların hiçbiriyle de ilgili en küçük bir şaibe imasında bile bulunulamadı.  1 milyon 300 bin öğrenciyi okullara taşıyoruz. Bunun için 104 bin araç kullanıyoruz.  Bugüne kadar yüz binlerce tablet okullarımıza dağıttık. 675 bin bilgisayar alımı için ihaleyi sonuçlandırmak üzereyiz. Önümüzdeki aylarda da onları dokuzuncu sınıf öğrencilerimize dağıtacağız."

 

1 Eylül 2015’e kadar dershaneler özel okula dönüşecek

Milli Eğitim ile ilgili çok yoğun bir dezenformasyon kampanyası başlatıldığını öne süren Avcı, "Belli bir kesimden özellikle sistematik şekilde yürütülen bir dezenformasyon. En küçük bir olumsuzluğun abartılarak ’Milli Eğitim çöktü’, ’şöyle oldu’, ’böyle oldu’ propagandası için malzeme olarak kullanıldığını görüyorsunuz. Bununda arkasında birilerinin tekeline çomak sokmuş olmamız yatıyor. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershane adı altında faaliyet gösteremeyecek kurumlar, ne yapacaklar? Sağladığımız teşviklerle gerek arsa, gerek vergi kolaylığı, gerek kredi kolaylıkları ile 1 Eylül 2015 kadar özel okula, özel eğitim kurumlarına dönüşecekler" dedi.

 

Emeğin üzerine oturup reklamınızı yapmayacaksınız

Dershanelerin kapanmasıyla öğrencilerin reklam malzemesi olarak kullanılmayacağını söyleyen bakan Avcı şöyle devam etti:

"İster anaokulu, ister ilkokul, ister ortaokul, ister lise, ister bir meslek kuruluşu, ister bir yabancı dil ama başarılı çocukları okullardan seçip onları özel sınıflara alıp zaten sınavda nasıl puan alacağı belli olan çocukları bir de ayrıca özel sınıflarda eğitmiş gibi yaptıktan sonra üzerlerine tişörtler giydirip sanki bütün başarı bu kurumlarınmış gibi reklam malzemesi olarak kullanamayacaksınız. Yani okullarımızda verilen eğitimi, o eğitimi veren öğretmenlerimizin emeğini inkar edemeyeceksiniz, görmezlikten gelemeyeceksiniz, o emeğin üzerine oturup reklamınızı yapamayacaksınız."

 

Bursa Web Tasarım