Gündem

RSS

82 YILLIK OKULUN ADI ‘İHTİYAÇTAN’ SATILDI VALİ: ÜÇ İSİM HARİÇ, HEPSİ DEĞİŞEBİLİR

82 yıllık okulun adı ‘ihtiyaçtan’ satıldı  Vali: Üç isim hariç, hepsi değişebilir
08 Şubat 2015 Pazar 11:10

Denizli'de Valilik, okulların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için isimlerini işadamlarına satmaya başladı. 82 yıllık Hürriyet Ortaokulu'nun ismi, 2 milyon liraya işadamı Derya Baltalı'ya satıldı. İsim değişikliği sosyal medyada çok sayıda tepkiye neden oldu.Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, tepkilere "Okulun ismi Atatürk, Gazi ve Cumhuriyet değilse isim değişikliği olabilir. Bu üç isim bizim kutsalımızdır. İsmi Atatürk, Cumhuriyet ve Gazi olan okulların isimleri asla değişmez" yanıtını verdi.

Hürsan Havlu Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Derya Baltalı, hayatta olmayan kayınpederi Nafiz Dirlik ve kayınvalidesi Münevver Dirlik’in ismini bir eğitim kurumuna vererek yaşatmak için geçen 2 Şubat’ta Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 2 milyon TL bağışladı. Denizli’de 1933 yılından bu yana eğitime hizmet veren Hürriyet Ortaokulu’nun adı yapılan protokolün ardından Münevver- Nafiz Dirlik Ortaokulu olarak değiştirildi. Yapılacak olan bağışla Hürriyet Ortaokulu’ndaki eksikliklerin giderileceği ve isim hakkının hayırsevere verildiği açıklandı.

'ATATÜRK, CUMHURİYET VE GAZİ İSMİ DEĞİŞMEZ'
Bu gelişme üzerine sosyal medyada 83 yıllık okulun isminin değiştirilmesine tepkiler oldu. Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, tepkiler üzerine basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Kocatepe şöyle konuştu:

"Hayırseverimiz 2 milyon TL bağışladı, okulda tadilat ve ek derslikler yapılacak. Ayrıca 2 milyon TL daha bağışlayacak ve Dokuzkavaklar Mahallesi’ne okul yaptıracağız. Her okulun ismi değiştirilebilir. Hayırseverler bir şekilde onore edilmelidir. Ancak okulun ismi Atatürk, Cumhuriyet ve Gazi ise asla isim değiştirmeyiz. Çünkü, bu isimler bizim kutsalımızdır."

 

Bursa Web Tasarım