Gündem

RSS

“2010’DAN İTİBAREN YAPILAN ÖSYM SINAVLARI DENETLENİYOR”

“2010’dan itibaren yapılan ÖSYM sınavları denetleniyor”
05 Şubat 2015 Perşembe 13:31

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 2010’da düzenlenen KPSS sorularının çalınması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ala, milyonlarca insanın iş bulmak için girdiği sınavın sorularının çalınarak, başka gruplara verildiğini söyledi. Bakan Ala ayrıca, 2010’dan bu yana yapılan ÖSYM sınavlarının denetlendiğini, sonuçlar alındıkça disiplin ve meslekten çıkarma cezaları verileceğini açıkladı.

“Onlar kazanıyor, öbürleri sınava girmiş kaybetmiş oluyorlar. Bunun izah edilir tarafı var mı?” diye soran Ala, bu iddiaların 2010 yılında ve sonrasında vatandaşlar tarafından şikayet edildiğini anlattı. Bakan Ala, şöyle devam etti:
“Şikayetlerin gittiği savcı da yargı da aynı yere mensup diyelim, kapatıyorlar birlikte. Kapatan da suç. Anlamadıkları şey şu; bir devlette bir suç işlenmişse bunun mutlaka faili vardır. Kapatan da suçlu olur. O zaman kapatılmış, kapatan yargı mensupları hakkında da soruşturma devam ediyor. Kapatan güvenlik birimleri hakkında da soruşturma devam ediyor. Onlarla işbirliği yapmış olan sivil varsa, onlar hakkında da soruşturma devam ediyor. Artık şirazesinden çıkmış, milyonlarca insanın girdiği sınavların soruları çalınıp verilmiş ve öyle bir mekanizma ki anlı, şanlı, bölgesinde bilinen, sürekli doğruluktan, dürüstlükten bahseden insanların kardeşleri, akrabaları da yüzde 100 alıyorlar. Bütün soruları yapıyorlar. Sonra o ortaya çıkıp da ikinci sınav yapılınca da o sınava girmiyorlar. Fakat başka alanlarda sınavlara girmişler, o alanlardaki sınavların sorularının çalındığı da şimdi tespit edildi. O soruşturma devam ediyor. Oradan aldıkları puanlarla da işe girmişler. Yani gerçekten mide bulandırıcı bir durumla karşı karşıyayız. Milletin hakkı, hukuku.”

Vicdan azabı çekiyorlar
Soruların alınıp verildiği çocuklar veya o şekilde işe girenlerin de huzurlu olmadığını söyleyen Ala, bu insanların kendi başlarına kaldıklarında vicdan azabı çekeceklerini söyledi. Bakan Ala, 2010’dan bu yana yapılan sınavlar ve ÖSYM ile ilgili, adli ve idare denetimin devam ettiğini hatırlatarak, bu denetimler sonuçlandıkça davaların açılacağını, idari yönden de disiplin, meslekten çıkarma cezalarının uygulanacağını açıkladı. 

Bursa Web Tasarım