Gündem

RSS

‘KATLAMALI HARÇ’A TEPKİLER BÜYÜYOR

‘Katlamalı harç’a tepkiler büyüyor
05 Şubat 2015 Perşembe 14:10

Üniversite bahar dönemi katkı payları açıklanmaya başlandıkça ‘katlamalı harç sistemine’ tepkiler büyüyor. Öğrenciler sosyal medyada paylaşımlarla, imza kampanyaları ve eylemlerle kararı protesto ediyor.

Üniversitelerde bahar dönemi katkı payı ücretleri yatırılmaya başlandıkça daha yüksek harç yatıracaklarını öğrenen öğrencilere yenileri eklendi. Hal böyle olunca ders tekrarlarında ya da mezuniyeti geciktirme durumunda öğrencilerden ders başına alınması öngörülen ve her ders tekrarında artan ‘katlamalı harç’ uygulamasını protesto edenlerin sayısı da çoğaldı. Öğrenciler ‘katlamalı harç sistemine’ sosyal medya ve eylemlerle tepki gösterirken, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri ‘isyanlı’ şarkı yaptı. “Çok söyledik olmadı, devlet bizi duymadı, parasız eğitim DU’da da kalmadı...” sözlerini içeren şarkı sosyal medyada paylaşıldı. Twitter’da #MüşteriDeğilÖğrenciyiz ve #KatlamalıHarcaHayır eylemi başlatan öğrenciler karara “O kadar paramız olsaydı özel üniversiteye giderdik” diyerek tepki gösterdi. Change.org’da başlatılan ‘Katlamalı Harç Sistemi Kaldırılsın’ imza kampanyasına şimdiye kadar 19 bin 130 kişi destek verdi. Bazı öğrenciler YÖK’ün önünde eylem yaparken, Ankara, İstanbul, Trabzon, Balıkesir ve İzmir’de de eylemler düzenledi. 


#KatlamalıHarcaHayır Twitter’da

Öğrenciler tepkilerini Twitter’da da gösterdi. İşte o twitlerden birkaçı:

 

 

 

 

Öğrencilerin sosyal medyada paylaştığı katkı payı ekran görüntüleri:

 

 

NE OLDU?

2012’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından katkı payları kaldırıldı. 2013’te Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversiteyi uzatan öğrencilerden, uzattıkları yıllara göre katlamalı olarak katkı payı ve öğrenim ücreti alınacağı açıklandı. Ancak gelen tepkiler üzerine uygulama yürürlüğe konmadı. 19 Kasım 2014’te kabul edilen, 26 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla ise katlamalı harç sistemi geri geldi. Konu, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşındı.

 

Bursa Web Tasarım