Gündem Dışı

RSS

MESUT KARAAĞAÇ'TAN İNTERNET SANSÜRÜNE TEPKİ

Mesut Karaağaç'tan internet sansürüne tepki
07 Şubat 2014 Cuma 18:22

Anadolu Gençlik Federasyonu (ANGEF) Başkanı Mesut Karaağaç, “İletişim özgürlüğü en temel haktır. Kapalı rejimlerin uyguladığı bu baskı ve sindirme politikası hiçbir zaman uzun vadede etkili olmamıştır” dedi.

- Anadolu Gençlik Federasyonu (ANGEF) Başkanı Mesut Karaağaç, “İletişim özgürlüğü en temel haktır. Kapalı rejimlerin uyguladığı bu baskı ve sindirme politikası hiçbir zaman uzun vadede etkili olmamıştır” dedi.

TBMM'de kabul edilen internet yasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karaağaç, “İletişim özgürlüğü en temel haktır, bu hakkın bazı şartlara bağlanması ileri demokrasi hayali kurduğumuz ülkemize yakışmıyor. İleri demokrasi düşüncelerimizi bu tür yasaklarla hayata geçiremeyiz. İnterneti kapatma işlemi yargı faaliyetinin dışına çıkarılıyor. İyi niyetli sayılabilecek bir düzenleme değil. Yargı süreçleri dışında olduğu için müdahale etmekte zorlaşıyor. Milli İstihbarat Teşkilatımızda görevli bir kişinin Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun başına geçirilmesi de ayrıca manidardır” dedi.

Özgürce tüketilmesi gereken bir ihtiyacın başında MİT mensubunun olmasını başlı başına bir sorun olarak gördüklerini belirten Karaağaç, “Hiçbir toplum kendisini bu kadar denetleyen bir yapının içinde olmak istemez. Özellikle biz gençler olarak attığımız her adımın izlenmesinden ve bizi bir kalıbın içine sokarak hepimizi torna tezgahından geçirmeye çalışılması bizi son derece rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

Karaağaç, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandıran sonuçlar doğuran kanun, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 'ifade özgürlüğü ihlali' kararına da konu olmuştur. Bu gelişmeler kanunun kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gereğine işaret etmiştir. Hal böyleyken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemine gelen 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren 'torba tasarı', internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte kaygı verici bir düzenlemedir. Tasarı, internet erişimini engelleme kararlarının oranlı-ölçülü olmasını sağlayacak çözümler getirmemektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali iddiası halinde idarenin emriyle erişimin engellenmesine imkan tanınması hukuk devleti normlarıyla örtüşmemektedir. Tasarının temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerekmektedir. Bilgiye erişim ve bilginin yayılımında çok önemli etkiye sahip internet Türkiye'de sürekli yasaklama refleksleri ile tartışılmasın. Tasarı ilgili sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve internet ekosisteminin paydaşlarının görüşleri dikkate alınarak iyileştirilmesi gerekir.”

Bursa Web Tasarım