Atamalar

RSS

MEB NORM KADRO YÖNETMELİĞİNİ NE ZAMAN YAYINLAYACAK?

MEB norm kadro yönetmeliğini ne zaman yayınlayacak?
13 Ocak 2014 Pazartesi 10:17

Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen okul dönüşümlerinden 2 yıl geçmesine rağmen MEB Norm Kadro Yönetmeliği güncellenmemiş,binlerce okul yöneticisi norm fazlası haline getirilerek mağdur edilmiştir.

6 Aralık 2014’de yayımlanan taslak eğitim camiasını umutlandırmış,aradan bir ayı aşkın zaman geçmesine rağmen yönetmelik hala yayımlanmamıştır. 


Aldığımız duyumlara göre, yönetmelik halihazırda ne Devlet Planlama Teşkilatına,ne Devlet Personel Başkanlığına ne de Maliye Bakanlığına görüş için hala gönderilmiş değil.  Yozgat, Niğde ve Aksaray’da yönetici atama yönetmeliğindeki norm kadro fazlası yöneticilerin  atama takviminde sınava dayalı atamalardan sonraya bırakılması üzerine yönetici atama yönetmeliğindeki “öncelikle atanırlar” ifadesine atıfta bulunarak il idare mahkemeleri Sınava dayalı atamaları iptal etmiştir.bu durum,aynı minvalde dava açılan bir çok ilde sınava dayalı atamaların iptal edileceğinin göstergesidir.

Bu çerçevede norm kadro fazlası yöneticilerin mağduriyetine şimdi de sınava dayalı atama iptalleri eklenecektir. Yaşanan bu olumsuz ve telafisi imkânsız olabilecek sıkıntıların giderilebilmesi için taslağın sınıf öğretmeni müdür yardımcılığına 150 öğrenci şartının kaldırılması da eklenerek yayımlanmasıdır. halihazırdaki mağduriyetlerin giderilmesinin tek çözüm yolu,norm kadro yönetmeliğinin en hızlı haliyle çıkarılmasıdır. yönetmelik taslakda olduğu gibi çıkması halinde, hem ilkokul hem ortaokul hem de liselerde öğrenci sayı şartlarının aşağıya çekilmesi, müdür baş yardımcılığı için yeni normların açılması ve sınıf öğretmeni müdürler için sayı şartının kalkması (ki sınıf öğretmeni müdür yardımcıları için de 150 öğrenci şartının 100'e düşürülmesi veya tamamen kaldırılması da olursa) gibi sebeplerle bir çok norm kadro fazlası yönetici norm kadro fazlası olmayacak ve açılan davalar düşecektir.sadece okulları kapanan yöneticiler kalacaktır ki bunların sayısı da çok azdır.

Sonuç olarak, öğretmen ve eğitim yöneticisi olan MEB personeli, bir an önce Norm Kadro Yönetmeliğinin çıkmasını beklemektedir.

Bursa Web Tasarım